دستورالعمل و ملاحظات نصب و انتخاب دکل

مقدمه

اطلاع رساني و ارتباطات در عصر جديد يكي از ضروريات اساسي هر سازمان و ارگان اقتصادي محسوب مي گردد و نقش حساس ارتباطات راديويي در اين مقوله غير قابل انکار است که در اين راستا سازه هاي مرتفع بعنوان برج و دكل بهمراه آنتن و كابل هاي مرتبط در كيفيت راديو ها نقش حياتي را ايفا مي كنند .

با ورود سيستم هاي فركانس بالاي VHF به جرگه سيستم هاي مخابراتي و بالا رفتن فركانس و نياز به ديد به ديد بودن آنتن ها جهت ارتباط ميان دو مركز يا دو سايت نياز شديدي به ارتفاع دادن آنتن ها احساس مي شود ، همچنين با پيشرفته تر شدن ساختمانهاي مسكوني و مرتفع شدن شهرها نياز است كه ارتفاع آنتن ها از ارتفاع ساختمانها نيز بيشتر شود . اما بالا رفتن ارتفاع آنتن ها نيازمند به وجود دکلهاي مناسب با قدرت ايستايي بالا (بدون ارتعاش و لرزش)  مي باشد .

دكلها عمدتاً در دو نوع ساخته مي شوند :

اول دكلهايي هستند كه از چند جهت کنترل و مهار مي شوند كه به دكلهاي مهاري شهرت دارند و نوع دوم دكلهايي كه مستقيماً روي فونداسيون نصب مي شدند و به جايي بسته و مهار نمي شوند كه اين دكلها اصطلاحاً خودايستا ناميده مي شوند .

خصوصيات مهم دكلهاي مهاري اين است كه كم حجم ، باريك ، كم هزينه و نصب آنها آسانتر مي باشد ولي فضاي بيشتري براي نصب لازم دارند .

خصوصيات دكلهاي خودايستا اين است كه داراي حجم بيشتر ، پر هزينه تر و نصب مشكلتر مي باشند ولي فضاي كمتري جهت نصب لازم داشته و از ايستايي و مقاومت بالاتري برخوردار هستند . لازم به ذکر است دكلهاي ديگري نيز پا به عرصه گذاشتند كه از اين دسته دكلهاي مونوپل و دكلهاي خطوط انتقال را مي توان نام برد .

انواع دكل :

دكلها عمدتاً در دو نوع مهاري و خود ايستا دسته بندي مي شوند ولي آنها را مي توان بصورت زير نيز تقسيم بندي كرد :

1-(دکلهای سری GT Series Towers (GT

2-(دكلهای لوله ای) Rigid Tube Towers

3-(دكلهای مهاری) Guyed Towers 

4-(دکلهای خودايستا) Self Supporting Towers

دكلهاي سري GT Series Towers)GT) :

سري هاي GT يك رشته از دكلها است كه بر اساس بهره وري ، استحكام و تطبيق پذيري طراحي شده اند . اين سري شامل دكلهاي G20 ,  G25 ,  G35 ,  G45 ,  G55 ,  G65  مي باشد . اين دكلها بادوام بوده و در قطعاتی حدود سه متر ، كاملاً به هم جوش داده شده اند .

همه دكلهاي سري GT از لوله هاي فولادي بسيار محكم ساخته شده اند و شكل و تركيب مهاربند آنها بصورت زيگزاگ با ميله توپر مي باشد كه براي ايجاد يك استحكام استثنايي استفاده شده است . همه دكلهاي سري GT بعد از ساخت گالوانيزه گرم مي شوند . در اين پروسه هر قسمت از دكل كاملاً در فلز روي مذاب فرو برده مي شود و اجازه داده مي شود چه داخل و چه خارج آن كاملاً با فلز روي پوشيده شود . گالوانيزه گرم از ساختمان و تمام نقاط جوشكاري شده در برابر زنگ زدگي و خوردگي محافظت مي كند . گالوانيزه كردن روشي است كه در طي آن از خوردگي و پوسيدگي فلزاتي از قبيل آهن و فولاد جلوگيري مي شود . در عملِ گالوانيزه از فلز روي استفاده مي شود زيرا  فلز روي هرگز دچار خوردگي و يا پوسيدگي نمي شود . درساختمان پلها و سازه هاي فلزي مثل دكلها از عمليات گالوانيزه استفاده مي شود .

دكلهاي لوله اي ( Rigid Tube Towers ) :

همه كاره بودن ، راحتي مونتاژ ، طراحي كارآمد و حمل و نقل آسان  در دكلهاي لوله اي تركيب شده است و اين نوع را تبديل به سازه ايده آلي براي صادرات كرده است . كشويي بودن تمام قطعات اين معني را مي دهد كه اين نوع دكلها را مي توان در بسته بندي هاي كوچكي قرار داد كه اين كار  بمقدار قابل توجهي شانس آسيب ديدن در ترابري و حمل و نقل را كاهش مي دهد . سه مدل از دكل هاي لوله اي شامل : دكل  KD26 ، دكل J  و دكل C ميباشد .

 اين طراحي مي تواند 80 درصد فضاي مورد نياز براي سرهم كردن دكل را نسبت به سازه های معمولي و رايج كاهش دهد ، علاوه بر اينكه يك اتصال محكم را بين قسمتهاي سرهم شدة دكل ضمانت مي كند . دكلهاي لوله اي را نيز بعد از ساخت گالوانيزه گرم مي كنند تا در برابر خوردگي و فساد تدريجي ، سالها مقاومت داشته باشند .

دكلهاي مهاري دار (Guyed Towers ) :

اين سري دكل ها خاصه براي نصب سيستمهاي ماكرويو و سلولار و ديگر كاربردهاي مهم مخابراتي از قبيل پخش FM و TV و نصب تجهيزات هواشناسي طراحي شده اند . اين سري دکلها براي نصب تا ارتفاع 300 متر استفاده مي شوند كه با توجه به استفاده از قطعات فلزي توپر يا لوله اي با وزن و اندازه هاي مختلف داراي دسته بندي هستند .

.براي پوشش نصب هاي مختلف با ارتفاع متفاوت ، جنس سازه ها و اندازه سطح مقطع دكل متغيير مي باشد . اين تركيب انعطاف پذيري قابل توجهي را در تهيه يك دكل مناسب و مخصوص براي نصب تجهيزات به اندازه كافي ، فراهم مي آورد

این دكل مجهز به سيني كابل با عرض 650 ميليمتر و لدر ( نردبان ) براي جلوگيري از سقوط تجهيزات مي باشد .

براي جلوگيري از اصابت اشياء پرنده در روز بايد دكل را با رنگهاي سفيد و قرمز به ترتيب از بالا به پايين رنگ آميزي كرد و براي شب هنگام بايد از لامپ خطر ترافيكي استاندارد استفاده شود .

دكلهاي خودايستا ( Self supporting towers ) :

دكلهاي خودايستا داراي استحكام و مقاومت بالايي هستند كه اين مسئله طي سالها استفاده به اثبات رسيده است . اين سري نيز با استفاده از قطعات پيش ساخته طراحي مي شود كه با استفاده از آن ميتوان ارتفاع دلخواه را ايجاد كرد .

از جمله دكلهاي اين سري ميتوان دكلهاي سري SSV شركت روهن را نام برد .

کاربرد اين نوع دکل ها عبارتند از : ماكرويو ، سلولار ، PCS ، امنيت ملي ، پخش همگاني ، STL  ، نصب تجهيزات مراقبتي ( با دوربين ) ، ايستگاههاي برق خورشيدي ، ايستگاههاي هواشناسي و حتي روشنائي استاديوم هاي ورزشي با ارتفاع بلند .

مثل تمام توليدات ديگر اين سري نيز بعد از ساخت گالوانيزه گرم مي شوند تا سالها از خطر پوسيدگي و خوردگي محفوظ بماند .

سري SSV با گستره وسيعي از قطعات بازطراحي شده شامل :

سكوها ، پايه هاي آنتن ، لدرها ، لوازم روشنائي ، پايه ها ، عايقهاي ضد يخ و ابزارهاي ايمني بالا رفتن ، ساخته مي شود . 

برای مشاهده کامل مقاله دستورالعمل و ملاحظات نصب و انتخاب دکل کلیک کنید